Husker dere han som hadde havnet i motgående kjørefelt mellom Lygna og Roa i snøværet 7 januar i år?
Vi husker det godt fordi sjåføren er medlem i TLF.
Samtidig som kommentarfeltene harselerte med denne sjåføren fikk vi en forklaring som fortalte en historie som ikke handlet om uaktsomhet eller sløvhet, men om mangelfull/dårlig skilting kombinert med tett snøvær og vind som gjorde sikten svært dårlig.
Etter å ha sett video av området der hendelsen hadde funnet sted, var det ganske lett å rekonstruere hva som hadde skjedd og hvorfor.
En ting har riktignok de dårlige kollegaene i kommentarfeltet til felles med politiet. De tok seg aldri tid til å lytte til sjåførens forklaring …
Organisert
Sjåføren var heldigvis organisert og med TLF og advokatene våre i ryggen, fikk han førerkortet sitt tilbake.
Sitater fra Hordaland Tingretts kjennelse:
«Retten er derfor kommet at det ikke foreligger skjellig grunn til at han har opptrådt uforsvarlig, i vegtrafikkloven § 3 sin forstand.»
«Det er ikke nødvendig for rettens resultat, men det bemerkes at retten anser at beslag av siktedes førerkort og førerrett uansett må anses som uforholdsmessig.»
Lykkelig utgang der altså.
Det som går igjen i mange av de førerkortbeslagene vi jobber med, og har jobbet med, er hvor mangelfull politiets etterforsking er. Det virker som om at man beslaglegger førerkortene og dett var dett …
Selv om ‘Riksadvokaten ved flere anledninger har gått ut å presisert at man ikke skal beslaglegge førerkort rutinemessig, er det dette som skjer gang på gang.
Ifølge vegtrafikkloven §33 punkt 3, kan en polititjenestemann midlertidig tilbakekalle førerretten, og inndra førerkortet fra føreren eller eieren av bilen dersom det er skjellig grunn til mistanke om et alvorlig straffbart forhold som kan medføre tap av førerretten.
Uhell i trafikken kan fint oppstå uten at foranledningen er et alvorlig straffbart forhold. Derfor er politiets praktisering av rutinemessige førerkortbeslag sterkt kritikkverdig.
I TLF anbefaler vi å ikke samtykke til en midlertidig inndragelse av førerkortet. Er du medlem i TLF er det viktig at du kontakter oss så snart som mulig, slik at vi kan gi deg best mulig bistand.
Hvis du ikke samtykker til midlertidig inndragelse av førerkortet er politiet pålagt å videresende saken til retten i løpet av tre uker.
Hvis du samtykker til midlertidig inndragelse av førerkortet vil politiet i praksis ha muligheten til å bruke så lang tid som nødvendig før de sender saken videre til retten. Da snakker vi fort om både to og tre måneder og kanskje enda lenger.
Merk deg at dersom du har gitt samtykke til midlertidig førerkortbeslag, men angrer på dette, kan du når som helst velge å trekke tilbake ditt samtykke. Alt du trenger å gjøre er å sende en skriftlig melding til politiet der du opplyser at du ønsker å motstride førerkortbeslaget. Da vil den lovpålagte fristen på tre ukers behandlingstid gjelde fra meldingen ble sendt.
Avslutningsvis siterer vi Gunnar Nordvik om kommentarfeltene:
« De som er best på tastaturet er sannsynligvis de som er dårligst bak rattet. Kanskje de ikke en gang kjører lastebil, eller kanskje sitter de hjemme trygdet for at de selv ikke taklet sjåføryrket. Hva vet jeg?
Det jeg vet, er at alle sjåfører gjør feil. De beste er de som lærer av feilene sine. Taperne er dem som sitter på et tastatur og rakker ned på dem som prøver å gjøre jobben sin, og aller verst de som under eget navn og bilde oppfordrer til førerkortbeslag for kolleger uten å engang vite hva som har skjedd i sakene de kommenterer. Fysj!»
Bli med på laget du også. Det er en tøff verden der ute.
TLF er Fagforeningen som kan bransjen og som våger å ha egne meninger.